Narozeniny se mají slavit, ne přetrpět. Aby se to nemuselo stát, zaměřte svou pozornost na vhodné načasování a na skladbu občerstvení na slavnostní tabuli.
Chlebíčky ano či ne
Zastánci zdravé výživy by vám je rozhodně nedoporučili, a to jak pro děti, tak i pro dospělé. Oslava se nemusí proměnit ani ve vývařovnu pochutin, úplně postačí, když občerstvení nachystáte formou rautu, a to velice jednoduše. Stoly ozdobí nakrájené plátky zeleniny a ovoce, dostatek čerstvého pečiva, nejlépe grahamového a jiného celozrnného, tvarohové pomazánky s kapií, s česnekem, s nivou. Doplníte je malými mističkami s pudinkem, kukuřičnými lupínky, rýžovými suchary atp. Měli byste také mít předem jasno, zda některý z pozvaných hostů není omezen alergií na lepek, mléko, ořechy apod.
Dva dorty
Součástí dětských pozvánek na oslavu narozenin bývají kresby, na nichž se nejčastěji objevuje několikapatrový dort. K narozeninám neodmyslitelně patří, ale ruku na srdce, většinou se nám nechce do té nádhery zakrojit nůž a poškodit ji. Vytvořte tedy jeden ozdobný a druhý konzumní, ten může být navíc se zdravějšími ingrediencemi – třeba s kousky ovoce zalitými v želatině. Vynikající pochoutkou jsou i ořechové korpusy, vlašské ořechy však bývají jedním z alergenů.
Oslavu vhodně načasujte
Možná si v této souvislosti dobře vybavíte, jak se cítíte ráno v okamžiku, kdy zazvoní budík, a vy musíte opustit vyhřáté lůžko. Jste rozespalí, nevrlí, mnohdy rozmrzelí, zkrátka nejste úplně ve své kůži, rozpohybovaní a připraveni užít si den, jak se patří. S dětmi to bude podobné, jestliže začnete s oslavou brzy ráno. Nechte je rozkoukat a dejte jim čas a prostor, aby se na oslavu řádně připravily. Optimální termín k zahájení bujarého veselí je brzy odpoledne, zvláště u malých dětí, které jsou zvyklé po obědě alespoň hodinu „odpočívat“. S průběhem párty nijak nespěchejte, dopřejte oslavenci a jeho kamarádům, aby si ji užili po svém, a v poklidném tempu.