Je výpočet BMI skutečně vhodným ukazatelem nadváhy?

Dnešní doba velmi dbá na to, aby člověk byl po všech stránkách zdravý. K tomu samozřejmě patří i štíhlá, vysportovaná postava. Nic proti tomu, přeci jen obezita zvyšuje riziko nejrůznějších chorob, jako je například cukrovka nebo nemoci srdce, ale někdy se to žene až do extrému, a to také není příliš zdravé.

Jednou z metod, jak vypočítat, zda máme skutečně vhodnou váhu, je tzv. Body Mass Index, zkráceně BMI. Zjednodušeně si spočítáte, jaký je poměr vaší výšky a váhy. Z toho by vám mělo vyjít určité číslo. Ideální je zde něco málo přes 20, pokud máte přes 30, pak jste již skutečně obézní a hrozí vám komplikace.

bazen4

To vše zní sice dobře, ale je tu ještě jedna otázka: skutečně je výpočet BMI spolehlivým výpočtem míry naší obezity? Popravdě řečeno, není tomu tak, a to hned z několika důvodů.

Tím hlavním je fakt, že nebere v úvahu žádné další faktory, jako je tělesná stavba, míra nasvalení či zdravotní stav nebo věk dotyčného. To vše totiž může tyto hodnoty poměrně výrazně měnit.

Víme například, že profesionální boxeři či zápasníci mohou mít hmotnost snadno přesahující 100 kg. Avšak asi nikdo nebude tvrdit, že jsou tlustí. Nikoliv, pouze mají spoustu svalové hmoty, a ta je těžší, než tuk.

saty2

A jak bychom tedy měli postupovat, pokud si nejsme jisti, zda jsme obézní či nikoliv, a pokud bádáme, jaká je naše ideální váha? Nejlepším řešením je v tomto případě navštívit lékaře. Buď vašeho obvodního, nebo kvalifikovaného výživového poradce. Ten vám i může navrhnout správnou stravu i režim pro to, abyste skutečně zhubli.

Nakonec ale záleží jen na vás. Pokud se cítíte pohodlně a nemáte žádné problémy, především při zvýšené fyzické námaze, pak je vše v pořádku. Jen pamatujte, že není potřeba hubnout za každou cenu. A také je potřeba si uvědomit, že se svou postavou toho příliš nenaděláme – pokud máme například široké boky, musíme se s tím smířit. Ale takový už je život.