Taniny, čili třísloviny, mají hořkou chuť a jsou také označovány jako „antiživiny“. Je to proto, že působí jako přirozená ochrana před mikrobiálními patogeny nebo škůdci. U přežvýkavců je příliš velké množství taninů škodlivé a způsobuje bolest žaludku a střev, protože brání přijímání živin.
Odkud pocházejí?
Mnoho různých rostlin produkuje třísloviny. Proto se vyskytují v různých potravinách:
● luštěniny
● cereálie
● mnoho ovoce, včetně jablek a hrušek, jahod, malin, ostružin a hrušek, banánů, hroznů, broskví a švestek
● zelený čaj a černý čaj
● červené víno
● Pivo (kvůli obsahu taninu ve chmelu)
Je to skupina různých kyselin získaných z kulovitých výrůstků rostlin. Reagují jako kyseliny a způsobují kontrakci sliznic. Vlastnost uzavírání sliznic těmito látkami způsobuje nepříjemný pocit. Dobrým příkladem vyjádření tohoto pocitu je hořká chuť tmavé čokolády. U vína ovlivňují třísloviny jeho skladovatelnost, barvu a strukturu. Protože váží kyslík ve víně, neodpařuje se kvůli tomu vůně jemného vína tak rychle.
Zdravotní hledisko
Třísloviny byly ve stravě dlouho nežádoucí, protože mohou vytvářet komplexy s trávicími enzymy a bílkovinami ve střevě. Tím se zabrání vstřebávání některých minerálů a vitamínů. Mohou také ztěžovat vstřebání železa. Proto by si měli zejména vegetariáni a vegani s dietou bohatou na ovoce a zeleninu pravidelně testovat hladinu železa.
Mezitím se však objevily dosud neznámé pozitivní vlastnosti taninů, které snížily jejich negativní pověst. Tyto vlastnosti se však liší u jednotlivých tříslovin.
● Některé druhy mají protirakovinné vlastnosti.
● Jsou také částečně antimikrobiální, zabíjejí mikroorganismy.
● Kromě toho se často používají na průjmové onemocnění.
● Mohou zmírnit záněty na kůži nebo sliznicích.
● Dokonce i malé poškozené krevní cévy mohou být uzavřeny pomocí taninu.
● V neposlední řadě mohou snížit hladinu cukru v krvi tím, že zpomalí příjem cukru do krevního řečiště.