Služba okamžitých plateb zatím není rozšířená ve všech bankách. Zatím ji nabízí jen zlomek z nich. Co vlastně tento pojem znamená a kdy s touto službou můžeme počítat?
Okamžitá platba zahrnuje jednorázové tuzemské platební příkazy. Před jejím odesláním je nutné si zjistit, že touto službou disponuje také příjemce, protože jinak transakce během několika vteřin rozhodně neproběhne. Služba není pro banky povinná, takže závisí na jejich volbě, zda ji budou nabízet či ne. Zatím jí disponuje Česká spořitelna, Air Bank, Banka CREDITAS, PPF banka a Komerční banka. I přes dobrovolnost této služby lze díky konkurenčnímu boji očekávat, že další banky budou přibývat.
Služba označuje posílání a příjem peněz v řádu několika sekund. A to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, včetně víkendů a svátků. Platby za tuto službu se pohybují v řádech několika korun, někdy jsou také zdarma. To závisí na aktuální nabídce každé banky. Například u Air Bank mají službu zdarma klienti využívající běžný účet s Velkým tarifem, u České spořitelny jsou to zase klienti využívající různé produkty banky, jako jsou Moje zdravé finance, Erste Premier či Účet pro studenty.
Banky nabízí také expresní a standardní platby. Rozdíly mezi jednotlivými jsou následující:
· Standardní zahrnují provedení transakce ve vybraných lhůtách nebo ve stejný či následující pracovní den. Ve stejný den se uskuteční tehdy, je-li platební příkaz zadán do 12 hodin.
· Expresní odesílají peníze ještě ten stejný den, je-li příkaz zadán do 14 hodin. Jejich cena je navíc i dvojnásobně dražší, než u okamžitých plateb.
· Okamžité odejdou v řádech několika vteřin nehledě na denní dobu, kdy byly zadány. A to včetně svátků a víkendů.
Transakce s okamžitým odesláním a příjmem peněz jsou důležité pro ty, co nechtějí na nic čekat. Lidé je také využijí například při platbě zájezdu na poslední chvíli nebo při objevení dluhu, který by měl být co nejdříve splacen.