Začínající chovatel, kterého uchvátil svět ptáků, většinou začíná s andulkami. Ale není to jen „z nouze ctnost“, jak by se mohlo zdát. Tento drobný ptáček je opravdu kouzelný. Vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Můžete mít doma v kleci andulku zelenou, modrou, bílou, žlutou. Ale to jsou variace, které vznikly většinou až v zajetí. Původní ptáček je pouze zeleně zbarvený. Andulka vlnkovaná je oblíbená i pro svou povahu a nenáročnost. Jestliže se k ní budete chovat podle jejích představ, můžete si ji snadno ochočit a pak Vám bude opravdu zobat z ruky. Dokáže dokonce i napodobit lidskou řeč.
Andulka jako domácí mazlíček
Andulka původně pochází z Austrálie, ale brzy se rozšířila i do ostatních světadílů. Ve své domovině mají andulky život trochu ztížený. Tlačí je totiž čas.
o Austrálie je známá tím, že zde panuje většinu roku velké sucho.
o Období dešťů přichází většinou v listopadu a trvá do dubna.
V tomto období se tráva vybičuje k překotnému růstu.Doroste do výše až metru a půl. Rychle odkvete a v jejích klasech se objeví semena, která andulky potřebují k přežití. V této době se sem slétnou velká hejna andulek, která obsadí všechna dostupná místa, jako jsou dutiny kmenů a větví. Do těchto hnízd nakladou tři až pět vajíček, na kterých sedí pouze samička. Po osmnácti dnech se začne líhnout další generace. Po měsíci opouštějí mladé andulky hnízdo a oblast se andulkami jen hemží.
· Andulky žijí společenským životem.
· Vzájemně si pečují o své zevnějšky tím, že jedna druhé ošetřuje peří.
· Žádná hierarchie v této činnosti nepanuje.
· Je úplně jedno, jestli starší právě opečovává mladšího nebo naopak.
Komunikují mezi sebou švitořením, které ustává v okamžiku, kdy se blíží nebezpečí. Jakmile jedna z nich spatří něco podezřelého, varovně zavolá a celé hejno na tento povel umlkne. Pak se chytře rozprchnou na všechny strany.