Naše babičky a maminky měly poměrně málo možností, jak vajíčka zdobit. Většinou využily vše, co měly na své zahrádce. Jednalo se tedy o slupky z cibule, nebo červené řepy, ale mohl to být i silný nálev z čaje, či kávy, ve kterém se několik hodin vajíčka louhovala. V dobách před třiceti lety se ale běžně dávala koledníkům také vejce syrová.
Samozřejmě, že určité regiony si zachovaly dodnes svoje techniky zdobení, ale jedná spíše o zachování tradice, než o naše klasické příležitostné malování velikonočního vejce. Většina z nás se asi ani necítí na složité techniky voskových, nebo vyškrabovaných kraslic. Velkou práci by nám určitě dalo i zdobení vajec stříhanou slámou. Toto přenechejme raději profesionálním malérečkám a najděme si jednodušší způsob zdobení, jehož výsledek nám přinese radost a originalitu z každého vajíčka a také úsporu času, který můžeme využít třeba k pečení velikonočního beránka, nebo mazance.
Doba pokročila a s ní na trh přicházejí různé druhy barev. Zajímavé jsou například takzvané MRAMOROVACÍ, s nimiž zvládnou pracovat i děti.
A jaký je postup?
Dáme vařit natvrdo vejce a mezi tím si připravíme barvy, které jsou k dostání v malých sáčcích, několik odstínů v jednom balení. U sáčku odstřihneme jenom roh. Vejce po uvaření osušíme hadříkem a ještě za tepla dekorujeme. Na ruku natáhneme gumovou rukavici, kápneme do dlaně trošku barvy a jednoduše v dlani vyválíme. Využít můžete ale kousek houbičky, se kterou vejce jemně poťukáte. Poté dáme oschnout na hadřík, a pokud chceme vejce vícebarevné, opakujeme postup vždy po oschnutí v jiných barvách.
Protože vám pravděpodobně zbudou načaté sáčky s barvami, zkuste zapojit fantazii a obarvěte třeba peříčka, nebo bílé oblázky. Ty potom můžete úspěšně použít k nejenom velikonoční výzdobě interiéru. Svým vzhledem totiž mohou váš byt zdobit po celý rok.